تماشا کردن مستند جشنواره سینمایی فیلم کوتاه

تماشا کردن: مستند جشنواره سینمایی فیلم کوتاه مستند بلا نسبت شما مهدی بوستانی مستندساز جشنواره فیلم کوتاه سما جشنواره جهانی فجر

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حالا استيضاح رأي مي‌آورد / جعفرزاده ایمن‌آبادی

با وجود اینکه چند ماه زیاد از عمر دولت دوازدهم نگذشته است مجلس دهم که بیشترین رأی را به وزرای دولت دوازدهم داد، دو کارت زرد به دو وزیر کابینه داده هست. به نظر م

حالا استيضاح رأي مي‌آورد / جعفرزاده ایمن‌آبادی

جعفرزاده ایمن آبادی :حالا استيضاح رأي مي آورد

عبارات مهم : اعتماد

با وجود اینکه چند ماه زیاد از عمر دولت دوازدهم نگذشته است مجلس دهم که بیشترین رأی را به وزرای دولت دوازدهم داد، دو کارت زرد به دو وزیر کابینه داده هست. به نظر می رسد مجلس دهم خیلی سریع نسبت به رویکردی که در قبال دولت آقای روحانی در پیش گرفته بود تجدید نظر کرده هست. به همین علت و جهت تحلیل و بررسی این عنوان با غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، گفت وگو کردیم.

حالا استيضاح رأي مي‌آورد / جعفرزاده ایمن‌آبادی

جعفرزاده در گفت وگو با «آرمان» ضمن هشدار نسبت به رویکرد دولت در جهت فاصله گرفتن از مجلس خاطر نشان می کند: « بنده با مشاهده فضای مجلس می توانم به صراحت عنوان کنم هر وزیری که در مجلس استیضاح شود رأی خواهد آورد و هیچ وزیری از استیضاح نمایندگان جان سالم به در نخواهد برد. اوضاع سه و یا چهار وزیر بسیار خطرناک و لب مرز است و هر لحظه احتمال استیضاح آنها وجود دارد. در شرایط کنونی ارتباط دولت با مجلس به صورت کامل قطع شده است است.

نمایندگان مجلس تاکنون چندین بار به آقای حجتی وزیر کشاورزی تذکر داده اند، ولی هیچ کدام از این تذکرات جدی گرفته نشده هست. در نتیجه احتمال اینکه عنوان استیضاح خیلی سریع در مجلس مطرح شود، وجود دارد. رویکرد دولت بعد از گرفتن رأی اعتماد از مجلس به صورتی شکل گرفته که کار آقای روحانی جهت معرفی دو وزیر باقی مانده دولت بسیار سخت شده است است و نمایندگان به دنبال این هستند که به دو وزیر باقیمانده یعنی وزرای نیرو و علوم به آسانی رأی اعتماد ندهند و دولت را موظف به انجام بعضی پرسشها کنند». در ادامه متن گفت وگوی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با «آرمان» را از نظر می گذرانید.

با وجود اینکه چند ماه زیاد از عمر دولت دوازدهم نگذشته است مجلس دهم که بیشترین رأی را به وزرای دولت دوازدهم داد، دو کارت زرد به دو وزیر کابینه داده هست. به نظر م

چرا در حالی که تنها چند ماه از شروع به کار دولت دوازدهم گذشته است نمایندگان مجلس به دو وزیر کابینه کارت زرد داده اند. آیا جهت این گونه کارها سریع نیست؟

بسیاری از وزرای دولت در وقت رأی اعتماد قول هایی به نمایندگان دادند که بعد از اینکه از مجلس رأی اعتماد گرفتند به قول های خود عمل نکردند. به هر حال وزرای دولت باید این توصیه را در نظر داشته باشند که سخنان و قول هایی که در روزهای رأی اعتماد به نمایندگان داده اند باعث شده است که نمایندگان از آنها حمایت کنند، وگرنه مجلس به شکل دیگری با وزرای پیشنهادی برخورد می کرد.

در نتیجه در شرایط کنونی به علت بعضی بدقولی ها که صورت گرفته نمایندگان از وزرای دولت دلخور هستند. متأسفانه وزرای پیشنهادی بعد از اینکه از مجلس رأی اعتماد گرفتند دیگر پشت سر خود را هم نگاه نکرده و جواب تلفن نمایندگان را هم نمی دهند. به علت همین دلخوری نیز نمایندگان وزرا را مورد بازخواست قرار می دهند و به آنها کارت زرد نشان می دهند. اغلب این کسانی که کارت زرد نیز دریافت می کنند کارنامه پرسش برانگیزی داشته اند و عمدتا نیز ایجاد زحمت می کنند. مجلس دهم رویکرد حمایتی و تعاملی نسبت به دولت در پیش گرفته و انتظار دارد این تعمل دوطرفه باشد و دولت نیز در این زمینه سعه صدر از خود نشان بدهد.

حالا استيضاح رأي مي‌آورد / جعفرزاده ایمن‌آبادی

به هر حال بسیاری از نمایندگان به همکاری دولت جهت مرتفع کردن پرسشها مردم مناطق خود نیاز دارند و به همین علت دولت باید رویکرد حمایتی و دوستانه با نمایندگان در پیش بگیرد. دولت آقای روحانی باید نسبت به رأی قاطعی که نمایندگان مجلس به وزرای پیشنهادی دادند شاکر باشد و روابط خود را با مجلس نزدیک تر و عمیق تر از گذشته کند. متأسفانه این اوضاع وجود نداشته و دولت بعد از گرفتن رأی اعتماد از مجلس رویکرد دیگری در ییش گرفته که مورد رضایت نمایندگان نیست و به همین علت نیز نمایندگان از اوضاع موجود دلخور هستند.

این دلخوری به دولت یازدهم باز می گردد یا اینکه زیاد به اوضاع موجود مربوط می شود؟

نمایندگان مجلس در دولت یازدهم کمک بسیار زیادی به دولت کردند و زمینه را جهت حرکت دولت در مسیر اعتدال و عقلانیت مهیا کردند. به همین علت نیز نمایندگان انتظار داشتند به همان میزان که مجلس از خود سعه صدر و رویکرد حمایتی نشان داده، دولت نیز همین رویکرد را در پیش بگیرد و با سعه صدر با مجلس برخورد کند. با این وجود چنین اتفاقی رخ نداده و دولت در مسیری قرار گرفته که روزبه روز فاصله اش با مجلس زیاد از گذشته می شود.

با وجود اینکه چند ماه زیاد از عمر دولت دوازدهم نگذشته است مجلس دهم که بیشترین رأی را به وزرای دولت دوازدهم داد، دو کارت زرد به دو وزیر کابینه داده هست. به نظر م

بدون شک اگر دومین پرسش از آقای رحمانی فضلی در صحن مجلس مطرح می شد ایشان دومین کارت زرد را نیز از نمایندگان دریافت می کرد. به نظر می رسد رویکرد مجلس در آینده نسبت به دولت عوض کردن خواهد کرد و هر وزیری که در صحن مجلس حضور پیدا کند تا به سوالات نمایندگان پاسخ بدهد یا روی لبه تیغ حرکت حرکت خواهد کرد و با رأی پایینی عبور خواهد کرد و یا اینکه از مجلس کارت زرد خواهد گرفت. به همین علت دولت باید جلسات خود را با نمایندگان مجلس زیاد کند و رویکرد تعاملی بیشتری با مجلس در پیش بگیرد. اینکه دولتمردان پیش خود فکر کنند که از مجلس رأی اعتماد گرفته اند و دیگر به مجلس نیاز ندارند رویکرد مناسبی نیست و باعث اصطکاک بین دو قوه مجریه و مقننه در آینده خواهد شد.

اگر شرایط به این صورت است بعد آیا نمایندگان به 12 وزیر از بین 16 وزیر بالای 200 رأی دادند؟ آیا بهتر نبود مجلس فاصله نظارتی خود را با دولت زیاد حفظ می کرد و رأی معقول تری به وزرای پیشنهادی می داد؟

حالا استيضاح رأي مي‌آورد / جعفرزاده ایمن‌آبادی

نمایندگان در وقت رأی اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم این پرسشها را با وزرا در میان گذاشتند. با این وجود وزرای پیشنهادی دولت به صورت جدی به نمایندگان قول دادند که در مرتفع کردن پرسشها منطقه ای و دغدغه های نمایندگان کمک کنند و تعامل مناسبی با مجلس داشته باشند.

با این وجود وزرا از فردایی که از مجلس رأی اعتماد گرفتند دیگر قول های خود را فراموش کردند و راهی دیگری در پیش گرفتند. شرایط به شکلی است که دیگر حتی جواب تلفن های نمایندگان را نیز نمی دهند. بنده اگر بخواهم واقعیت ها را به شما بگویم باید عنوان کنم که دولت می توانست شیوه بهتری در رابطه با مجلس در پیش بگیرد تا نوع رابطه با مجلس به اوضاع دولت در آینده و به گفتمان اعتدال در انتخابات1400 ضربه نزند. این اوضاع حتی در گزینش مدیران استانی نیز وجود داشت و دولت هیچ گونه مشورتی با نمایندگان مناطق متفاوت جهت گزینش استانداران و مدیران ارشد انجام نداد.

برخی از نمایندگان عنوان می کنند که حتی از گزینش استاندار منطقه خود بی اطلاع بوده اند و تنها زمانی که این گزینش صورت گرفته از طریق رسانه ها متوجه عنوان شده است اند. دولت استانداران خود را گزینش کرده و در بعضی مناطق که با نمایندگان مشورت صورت گرفته در نهایت حرف نمایندگان را گوش نداده و کار خود را انجام داده هست. اگر رویکرد دولت به همین شکل ادامه پیدا کند احتمال استیضاح وزرا در صحن مجلس بسیار اوج خواهد بود.

نمایندگان مجلس زیاد روی کدام یک از وزرای دولت دوازدهم حساسیت دارند و احتمال استیضاح کدام وزرا زیاد از بقیه است؟

بنده با مشاهده فضای مجلس می توانم به صراحت عنوان کنم هر وزیری که در مجلس استیضاح شود رأی خواهد آورد و هیچ وزیری از استیضاح نمایندگان جان سالم به در نخواهد برد. اوضاع سه و یا چهار وزیر بسیار خطرناک و لب مرز است و هر لحظه احتمال استیضاح آنها وجود دارد. آقای رحمانی فضلی وزیر کشور، آقای ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی و آقای حجتی از جمله وزرایی هستند که احتمال استیضاح آنها بسیار بالاست. در شرایط کنونی ارتباط دولت با مجلس به صورت کامل قطع شده است است.

نمایندگان مجلس تاکنون چندین بار به آقای حجتی وزیر کشاورزی تذکر داده اند، ولی هیچ کدام از این تذکرات جدی گرفته نشده هست. در نتیجه احتمال اینکه عنوان استیضاح آقای حجتی خیلی سریع در مجلس مطرح شود وجود دارد. رویکرد دولت بعد از گرفتن رأی اعتماد از مجلس به صورتی شکل گرفته که کار آقای روحانی جهت معرفی دو وزیر باقیمانده دولت بسیار سخت شده است است و نمایندگان به دنبال این هستند که به دو وزیر باقیمانده یعنی وزرای نیرو و علوم به آسانی رأی اعتماد ندهند و دولت را موظف به انجام بعضی پرسشها کنند. بعضی از وزرا مانند آقای رحمانی فضلی و ربیعی بیشترین لابی را در صحن مجلس در وقت رأی اعتماد به وزرا انجام دادند و بیشترین تعهدها را به نمایندگان مجلس دادند.

در وقت رأی اعتماد مجلس به دولت رویکرد مناسبی در پیش گرفته بودند و به خوبی با نمایندگان تعامل می کردند. به همین علت نیز نمایندگان روی تعهدات وزرا سرمایه گذاری می کردند. با این وجود همین افرادی که دارای بیشترین لابی بودند و بیشترین قول را به نمایندگان داده بودند در نهایت به کمترین حد به تعهدات خود عمل کردند. دولت نباید فکر کند همین که وزرا از مجلس رأی اعتماد گرفتند کار دولت با مجلس تمام شده است و دولت به مجلس نیاز ندارد. این در حالی است که دولت در بسیاری پرسشها و از جمله بودجه سال 97 هنوز به مجلس دهم نیاز دارد و به همین علت باید رویکرد خود را نسبت به مجلس تعدیل کند.

در شرایط کنونی ارتباط دولت و مجلس تلخ، سرد و غیرمنطقی شده است است که این رویکرد به سود هیچ کس نیست و نمی توان به این رویکرد جهت حل کردن پرسشها مردم امیدوار بود. بنده در جلسه ای حضور داشتم که آقای لاریجانی نیز حضور داشتند. آقای لاریجانی در این جلسه عنوان کردند که حجم انبوهی از سوالات نمایندگان نسبت به عملکرد دولت وجود دارد که نیازمند وقت به شخصی است که نمایندگان بتوانند دغدغه های خود را نسبت به عملکرد دولت مطرح کنند. بنده که خود را حامی دولت می دانم و اعتقاد دارم باید بین دولت و مجلس رابطه دو طرفه و مثبتی وجود داشته باشد در شرایط کنونی به دنبال طرح پرسش از وزرای دولت هستم.

این اوضاع خوشایند نمایندگان مجلس نیست و آقای روحانی و وزرای دولت باید به این مسأله توجه داشته باشند و جهت آن راهکار جدی در نظر بگیرند. در گذشته مجلس نهم نسبت به گزینش اعضای کابینه آقای روحانی رویکرد تعاملی در پیش نگرفته بود وهمه وزرای مورد نظر آقای روحانی نتوانستند در کابینه یازدهم حضور داشته باشند. همین مسأله نیز مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی قرار گرفته بود که آیا مجلس رویکرد تعاملی با دولت در پیش نگرفته و این مسأله نوعی کارشکنی به حساب می آید. با این وجود مجلس دهم از ابتدا تصمیم گرفت رویکرد تعاملی و مثبتی با دولت آقای روحانی در پیش بگیرد و به همین علت با نگاهی سازنده و منطقی با وزرای پیشنهادی برخورد کرد و به همه وزرا به جز آقای بیطرف رأی اعتماد قابل توجهی داد. در نتیجه دولت دوازدهم در شرایط مناسبی کار خود را شروع کرد و هیچ بهانه ای در این زمینه وجود ندارد.

شما عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس هستید. از نظر شما فراکسیون امید مجلس در فضای مجلس تأثیرگذار است؟ چه نقاط قوت و ضعفی در این فراکسیون مشاهده می کنید؟

به نظر من همه فراکسیون های مجلس دهم از تأثیرگذاری کافی در صحن مجلس برخودار نیستند و نتوانسته اند به انتظارات پاسخ بدهند. اوضاع فراکسیون امید نیز به همین صورت است و موفق نشده انتظارات را برآورده کند. البته این توصیه را نیز باید در نظر گرفت که اغلب اعضای فراکسیون امید جهت بار اول است که به عنوان نماینده در مجلس حضور پیدا کرده اند و همین مسأله نیز در کیفیت فراکسیون امید تأثیرگذار بوده است.

براساس بیانات آقای عارف و بعضی از اعضای فراکسیون امید احتمال ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل در انتخابات مجلس98 کم شده است هست. به نظر شما عدم ائتلاف اصلاح طلبان با اصولگرایان معتدل چه پیامدهایی جهت گفتمان اعتدال به همراه خواهد داشت؟

به نظر من بیانات آقای عارف در این زمینه هم سریع بود و هم اشتباه به نظر می رسد. ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل جهت به قدرت نرسیدن اقتدارگرایان و تندروها بود و این اجماع با این مفهوم شکل گرفت. در نتیجه اگر این اجماع به هر علت شکسته شود احتمال روی کار آمدن مجدد تندروها وجود دارد. اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل باید این توصیه را در نظر داشته باشند که به علت اجماع و تشکیل یک جبهه واحد در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری به پیروزی دست پیدا کردند.

در نتیجه اگر هر کدام از این جریان ها به تنهایی وارد کارزار انتخاباتی 98 و به خصوص1400 شوند، نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت و دوباره تندروها قدرت را به دست خواهند گرفت. ائتلاف اصلاح طلبان با اصولگرایان معتدل تأثیرمثبتی در درون هر دو جریان سیاسی نیز گذاشته است و هر دو جریان را به سمت تعادل و عقلانیت رهنمون کرده و اجازه نداده تندروهای هر جریان جهت جریان های خود تصمیم گیری کنند. در نتیجه اگر این ائتلاف شکسته شود احتمال رادیکالیزه شدن جریان های سیاسی نیز وجود دارد. این اوضاع به خصوص راجع به اصولگرایان صادق است که احتمال اینکه دوباره تندروهای این جریان مدیریت اصولگرایان را به دست بگیرند، بسیار زیاد خواهد بود.

آیا آقای لاریجانی در حال تدارک جهت حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال1400 است؟

بنده با توجه به شناختی که از آقای لاریجانی دارم، گمان می کنم آقای لاریجانی عاقل تر از این باشد که به فکر حضور در انتخابات ریاست جمهوری و مدیر جمهور شدن باشد. آقای لاریجانی به خوبی به این توصیه آگاهی دارد که پایگاه رأی کافی جهت مدیر جمهور شدن ندارد و بعضی از طیف های جریان اصولگرا و همچنین بعضی از اصلاح طلبان رویکرد مثبتی نسبت به ایشان ندارند و ایشان قادر نیست اجماع تأثیرگذار و جریان سازی در فضای مسابقه های انتخاباتی حول محور خود به وجود بیاورد. با این وجود آقای لاریجانی با توجه به سوابق مدیریتی که در گذشته داشته اند یکی از عالی ترین افراد جهت اداره کشور بعد از آقای روحانی خواهند بود. ایشان همواره در مسیر اعتدال و عقلانیت حرکت کرده اند و می توانند رویکرد عقلایی خود را در قوه مجریه نیز به خوبی نشان دهند.

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: اعتماد | استیضاح | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog