تماشا کردن مستند جشنواره سینمایی فیلم کوتاه

تماشا کردن: مستند جشنواره سینمایی فیلم کوتاه مستند بلا نسبت شما مهدی بوستانی مستندساز جشنواره فیلم کوتاه سما جشنواره جهانی فجر

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دادگاه اشتباه نوشته من ابراز ندامت نکرده ام / مرتضوی

سعید مرتضوی قاضی مخلوع و محکوم‌شده در پرونده فاجعه کهریزک، در عین حالی که اعتراف می‌کند به خاطر آن فجایع عذاب وجدان دارد ولی می‌گوید: ابراز ندامت اصلاً اشتباهی

دادگاه اشتباه نوشته من ابراز ندامت نکرده ام / مرتضوی

مرتضوی: دادگاه اشتباه نوشته من ابراز ندامت نکرده ام

عبارات مهم : مجازات

سعید مرتضوی قاضی مخلوع و محکوم شده است در پرونده فاجعه کهریزک، در عین حالی که اعتراف می کند به خاطر آن فجایع عذاب وجدان دارد ولی می گوید: ابراز ندامت اصلاً اشتباهی است که دادگاه نوشته هست، من کی ابراز ندامت کرده ام؟

دادستان سابق پایتخت کشور عزیزمان ایران این روزها با حکم دو سال حبس مواجه شده است هست؛ حکمی که آسیب دیدگان فجایع ۸۸ و قضایای کهریزک انتظار زیاد از آن را داشته اند و خود مرتضوی آن را خلاف قانون و ناعادلانه عنوان می کند. او در گفت وگو با «اعتمادآنلاین» ضمن رد معاونت در جرم که به خاطر آن محکومیت قطعی گرفته هست؛ اعتقاد است که هشت سال است که به علت گناه ناکرده محاکمه شده است است.

دادگاه اشتباه نوشته من ابراز ندامت نکرده ام / مرتضوی

در متن نامه ای که منتشر کرده اید از اعاده دادرسی گفته اید. درخواست اعاده دادرسی خواهید کرد؟

بله در حال نگارش آن هستم.

چه زمانی به دیوان عالی کشور تحویل می دهید؟

سعید مرتضوی قاضی مخلوع و محکوم‌شده در پرونده فاجعه کهریزک، در عین حالی که اعتراف می‌کند به خاطر آن فجایع عذاب وجدان دارد ولی می‌گوید: ابراز ندامت اصلاً اشتباهی

هر وقت که تمام شد.

فکر می کنید که چه زمانی کامل شود؟

باید متن را بنویسم و اسناد و مدارک را به آن ضمیمه کنم. وقت دارم چون هنوز حکم به من ابلاغ نشده هست. رأی را در سایت ها و خبرگزاری ها دیده ام و هنوز رأی به صورت رسمی و قانونی جهت من ارسال نشده است.

به هر حال این حکم مورد نیاز الاجراست، فکر می کنید اعاده دادرسی چه تاثیری بر حکم می گذارد؟

دادگاه اشتباه نوشته من ابراز ندامت نکرده ام / مرتضوی

این مفصل است من باید مواد و تبصره های حقوقی را جهت شما بگویم.

به هر حال شما از انجام این کارها یک نشانه را دنبال می کنید. مانند همین نامه ای که دیروز منتشر کردید. سال گذشته که نامه ای در عذرخواهی از خانواده ها منتشر کردید موجب شد تا در حکمتان تأثیر داشته باشد و قاضی به همین علت سه سال از حکم شما را کم کردن داده است؟ هدفتان از این نامه دوم چیست؟

در ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی که در صفحه آخر شعبه ۲۲ دادگاه به آن استناد کرده است می گوید اگر کسی حتی معاونت در قتل به او منتسب بود مجازات قانونی او از یک سال تا پنج سال هست. یعنی کسی که هیچ سابقه مفیدی نداشته باشد از جهت اوضاع اجتماعی، انگیزه شرافتمندانه و همه مسائلی که نام برده اگر شرایط تخفیف را داشته باشد دادگاه به استناد ماده ۳۷ و ۳۸ قانون مجازات اسلامی می گوید چون این شرایط را دارد به او تخفیف می دهد. دادگاه چه کار کرده است؟ مجازات قانونی این جرم از یک سال تا پنج سال هست؛ یعنی کسی که هیچ شرایط تخفیفی ندارد دادگاه می تواند از یک تا پنج سال به او حبس بدهد. هنگامی که دادگاه در رای خود فرد را مشمول ماده ۳۷ و ۳۸ قانون مجازات اسلامی و کفیفیات مخففه با نام بردن موارد آن کرده است الزاما می باید از حداقل مجازات قانونی که ییک سال حبس است پایین تر بیاید یا به عنوان نمونه مجازات حبس را به جزای نقدی تبدیل کند که دادگاه در این رابطه نیز مغایر موازین قانونی عمل کرده است؛یعنی هیچ گونه اعمال تخفیی که استحقاق آن را ثابت دانسته به عمل نیاورده است.

سعید مرتضوی قاضی مخلوع و محکوم‌شده در پرونده فاجعه کهریزک، در عین حالی که اعتراف می‌کند به خاطر آن فجایع عذاب وجدان دارد ولی می‌گوید: ابراز ندامت اصلاً اشتباهی

اجازه بدهید، الان بحث بر سر این است که هدفتان از انتشار آن نامه چه بوده است؟

شما می خواهید مصاحبه کنید یا من؟ بگذارید کلام منعقد شود. ببینید من که خودم هم استاد دانشگاه هستم، هم سال ها دادستان بوده ام …

دادگاه اشتباه نوشته من ابراز ندامت نکرده ام / مرتضوی

بله من سوابق شما را که می دانم. حداقل این را می دانیم که شما چند سال دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده اید. شما ادله قانونی را باید به دادگاه بدهید …

شما به من گوش بدهید اگر نخواستید بعد از آن دیگر ادامه نمی دهیم. مطلب حقوقی همین است باید استدلال را گوش دهید. اگر کسی دارای شرایط تخفیف نباشد دادگاه براساس ماده ۶۱۲ می تواند از یک سال تا پنج سال حبس دهد؛ یعنی اگر دادگاه به کسی یک سال حبس داد به این معناست که این فرد دارای هیچ شرایط تخفیفی نبوده هست. چرا؟ چون دادگاه می گوید جهت کسی که معاونت در جرم دارد هیچ شرط تخفیفی مشمول بر او نمی شود. حالا ایشان در رأی خود استدلال کرده است و یکی از مواردی که نوشته این است که به جهت ملاحظه اوضاع فردی و اجتماعی و خانوادگی، سوابق و اوضاع و احوال وقت اتفاق من مستحق تخفیف هستم. بنابراین هنگامی که دادگاه تشخیص داد و حکم صادر کرد که شرایط من منطبق با ماده ۳۷ و ۳۸ هست، به موجب قانون باید زیر یک سال رأی دهد. یعنی زمانی که دادگاه تشخیص داد …

…اجازه بدهید شما جریان مصاحبه را عوض کردن می دهید. ادله قانونی باید به دادگاه ارائه شود. الان سؤال این است که آیا نامه نوشته اید خب ادله را به دادگاه می دادید؟

شما صدر نامه را نخواندید.

چرا همه نامه را خوانده ام؟

تیتر نامه چیست؟

حضور حقوقدانان و مردم شهیدپرور کشور عزیزمان ایران اسلامی…

خب این نامه را که به دادگاه ننوشته ام.

صحبت بر سر همین هست، ادله را به دادگاه رائه می دادید آیا به مردم نامه نوشتید؟

در ماده ۲۳ قانون مطبوعات آمده است که اگر رسانه و مطبوعات مطالبی علیه کسی منتشر کنند آن فرد می تواند پاسخ دهد. چون ما دیدیم که وکیل آقای روح الامینی رأی را به رسانه ها داده است و عین رأی را منتشر کرده اند بنابراین ما هم در رابطه با آن توضیح داده ایم.

یعنی صرفاً قصد توضیح دادن راجع به حکمتان بوده است؟

بله این بدیهی ترین حقوق شهروندی است.

شما یک قسمتی از این مطلب مسئولیت اتفاقات کهریزک را قبول نکرده اید و گفته اید که این قضیه مسئولیتش با مامورانی است که در بازداشتگاه کهریزک حضور داشته اند یعنی شما به عنوان دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران نباید می دانستید که در آن بازداشتگاه در آن شرایط بحرانی چه اتفاقاتی در حال وقوع است که خود را از اتفاقاتی که آنجا افتاده است مبرا می دانید؟

من می خواهم جواب شما را بدهم.

منظور من این است که نامه اخیر شما با نامه قبلی متناقض است شما قبلا ابراز ندامت کردید از اتفاقاتی که در آن وقت رخ داده است؟

نه ابراز ندامت اصلاً اشتباهی است که دادگاه نوشته هست، من کجا ابراز ندامت کرده ام.

شما در نامه ای که سال قبل منتشر کردید از خانواده های شهدای کهریزک ابراز ندامت و عذرخواهی نکردید؟

نه شما آن نامه را هم خوب نخوانده اید و مشکلتان همین است.

یعنی شما ابراز ندامت نکرده اید؟

نه من در آن نامه نوشته ام که هرچند که من هیچگونه دخالتی در حوادث ناگوار آنجا نداشتم ولی به خاطر صدمه و لطمه ای که به این خانواده ها وارد شده است شرمنده هستم و عذرخواهی کرده ام. این طور گفته ام. ما به خاطر این عنوان از آن ها دلجویی و عذرخواهی کردیم ولی صراحتاً نوشته ام که در رابطه با این عنوان هر چند من هیچ گونه دخالت و مسئولیتی نداشتم و حتی تقصیری هم نداشتم ولی به علت اتفاق ناگواری که پیش آمده از خانواده ها عذرخواهی کردم. این یک دلجویی بوده که از این خانواده ها به علت اینکه دادستان وقت بوده ام کرده ام. شما نامه را نخوانده اید صرحتا نوشته ام که دخالت و مسئولیتی در این رابطه نداشته ام.

علاوه بر این خود آن افرادی که مرتکب این جرم شده است اند در بازجویی های خود نوشته اند که حتی رییس آن بازداشتگاه هم از کارها خودسرانه آن ها اطلاع نداشته اند. در دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران یک بخشنامه دو صفحه ای که با مهر و امضای دادسراست و شماره و تاریخ آن مشخص است به مسئولین بازداشتگاه کهریزک به صورت رسمی ابلاغ کردیم که باید تمام حقوق شهروندی، امکانات رفاهی و بهداشت را تأمین شود و اصلاً برخورد نامناسب ممنوع بوده است.

یعنی صرفاً به خاطر دلجویی از اولیای دم کهریزک ابراز تأسف کردید و هیچگونه دخالتی هم در عنوان نداشتید. عذرخواهی که بیان کرده اید به چه علت بوده است؟

در رابطه با مورد نامه اشاره شما تلفنی صلاح نمی دانم پاسخ بدهم چون پشت صحنه آن و علت انتشار آن مطالبی است که تا به حال نگفته ام و هنوز هم صلاح نمی دانم جزییات علت این نامه را بگویم. اگر ضرورت پیدا کرد در مصاحبه حضوری علت آن را با دلایل و شواهد بیان می کنم تا قضاوت منصفانه ای داشته باشید. شما متن نامه را نخوانده اید من متن را دارم …

من نامه را خوانده ام. ببینید در قسمتی از نامه تان آمده است: به عنوان دادستان وقت عمیقاً ابراز تأسف و اعتذار می نمایم و از مقام شهیدان مظلوم این اتفاق جوادی فر، روح الامینی و کامرانی طلب پوزش نموده و علو درجات آن ها را از خداوند بزرگ مسئلت می نمایم. این از نظر شما چیست؟

ببینید خط آخر در یکی از همین بندها نوشته ام که هر چند اینجانب هیچگونه دخالت و تقصیری در این اتفاقات نداشته ام ولی به علت اینکه دادستان بوده ام این اتفاق رخ داده عذرخواهی کردم.

پس حستان این است که هیچ عذاب وجدانی از اتفاقات کهریزک ندارید و کاملاً خود را مبرا می دانید؟

عذاب وجدان دارم ولی تقصیر ندارم.

حس شما از این حکمی که برایتان صادر شده است هست، چیست؟

حس من این است که این حکم ناعادلانه است و به گناهی که من نکرده ام آن ها برایم مجازات تعیین کرده اند. من به گناه ناکرده هشت سال است محاکمه می شوم. چون خودم حقوقدان هستم تاکید می کنم که معاونت در جرم با هیچ موازین شرعی، قانونی و حتی آیات نورانی قران که در متن نامه هم آورده ام، در عنوان من منطبق نیست یعنی معاونت در جرم که به هر کسی نسبت داده نمی شود.

واژه های کلیدی: مجازات | دادگاه | قانونی | کهریزک | عذرخواهی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog