تماشا کردن مستند جشنواره سینمایی فیلم کوتاه

تماشا کردن: مستند جشنواره سینمایی فیلم کوتاه مستند بلا نسبت شما مهدی بوستانی مستندساز جشنواره فیلم کوتاه سما جشنواره جهانی فجر

سه حادثه، سه سقوط و سه آینده تلخ؛ جهت آنها که به تفریح رفته بودند. تفریحی که نهایی تلخ برایشان داشت.

تفریح تلخ

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، رفتند به دل محیط زیست که چند ساعتی را در خوش حالی بگذرانند ولی قربانی یک لحظه بی احتیاطی، بدشناسی یا بی توجهی شدند. سه اتفاق دلخراش جداگانه در شهریار، چالوس و الشتر در استان لرستان. تفریح، پل، سقوط دررودخانه و چندین ساعت جست وجو جهت یافتن پیکرشان نقطه اشتراک هر سه اتفاق هست. این اتفاق ها سه خانواده را داغدار کرده هست. سه خانواده که حالا در غم از دست دادن فرزند، به سوگ نشسته اند.

حادثه رودخانه «کاکارضا»

عبارات مهم : فرزند
خانواده صارمی اهل الشتر استان لرستان و یکی از همین سه خانواده هست. خانواده ای ٦ نفره که از ٢٥ اردیبهشت ماه یکی از عزیزانشان را از دست دادند. همان روزی که ایمان همراه خانواده جهت تفریح به دل محیط زیست رفت، کنار رودخانه «کاکا رضا». آنها می درخواست کردند که کنار رودخانه اتراق کنند. باید از روی پلی رد می شدند تا به آن ور رودخانه برسند. همه خانواده روی پل قطار می شوند و آرام به سمت دیگر رودخانه می روند که ناگهان زیرپای ایمان خالی می شود و داخل رودخانه سر می خورد. چند نفری جهت کمک به او دست به کار می شوند، ولی فایده ای ندارد. ایمان از همان روز در رودخانه «کاکا رضا» ناپدید می شود. خیلی ها تلاش می کنند تا پیکر او را از آب بیرون بکشند، ولی هیچ رد و نشانی از او پیدا نشد، تا این که بالاخره بعد از ١١ روز پیکر بی جان این جوان ٢٨ ساله پیدا شد. جمعه عصر خانواده صارمی گمشده اش را از «کاکا رضا» بعد گرفت و او را جهت هر لحظه به خاک سپرد.


١١ روز در انتظار برادر
سامان برادر کوچک تر ایمان که از غم از دست دادن برادرش، توان زیادی جهت صحبت کردن ندارد، جهت دقایقی با ما همکلام شد. از تفریح تلخی که به قیمت از دست دادن جان برادرش تمام شد تا مشکل های ١١ روز جست وجو در ادامه گفت وگوی او با «شهروند» را می خوانید.
دقیقا چه اتفاقی افتاد؟
دوشنبه بود ایمان همراه با خانواده و چند تا از اقوام جهت تفریح از شهر خارج شدند. در امتداد رودخانه «کاکارضا» چند نقطه بسیار باصفا است که گزینش اول زیاد مردم الشتر هست. آنها در حال رد شدن از عرض رودخانه بودند که گویا ایمان سر می خورد و به داخل رودخانه می افتد.
ایمان از روی پل سقوط کرد؟
بله آنها روی پل بودند. البته این پل موقت هست. چند تا لوله کنار هم قرار گرفته و روی آن خاک ریختن، ولی مثل این که در بارندگی های زمستان و بهار امسال بخشی از خاک پل شسته شده است بود و ایمان هم از همان نقطه سرخورد و به داخل رودخانه سقوط می کند.
«کاکارضا» رودخانه پر آبی است؟
در این فصل از سال خیلی آب دارد. جهت همین هم ایمان غرق شد. کاکا رضا جریان آب خیلی شدیدی دارد. این رودخانه ٩٠ کیلومتر طول دارد یکی از مناطق گردشگری و تفریحی لرستان است که از قائد رحمت در ٥٧ کیلومتری شرق خرم آباد سرچشمه می گیرد و با مخلوط شدن با رود کهمان، رودخانه کشکان را تشکیل می دهد که در انتها به کرخه متصل می شود. روز اتفاق من با آنها نبودم ولی بعدا شنیدم که چند تا از اقوام بلافاصله جهت کمک به ایمان اقدام می کنند، ولی قدرت موج آب به قدری زیاد بوده که آنها هیچ کاری از پیش نبردند.
در این ١١ روز جهت پیداکردن ایمان چه اقداماتی انجام شد؟
هرکاری که فکرش را بکنید انجام دادیم. فرزند های هلال احمر هم خیلی زحمت کشیدند. از اهواز، خرم آباد حتی بندرعباس هم غواص جهت بیرون کشیدن ایمان به منطقه آمد ولی هیچ فایده ای نداشت. خیلی ها هم جهت کمک به ما آمدند از دوستان و اقوام گرفته تا هلال احمر و سایر ارگان ها همه زحمت کشیدند ولی «کاکارضا» ایمان را بعد نمی داد. تا این که ما خودمان یک غواص از کرمانشاه آوردیم، او تجربه خوبی داشت. چند ساعت حاشیه رودخانه را بررسی کرد و درنهایت هم با کمک برادر بزرگترم پیکر ایمان را پیدا کردند.
یعنی برادرتان ایمان را پیدا کرد؟
آقای پرورش از دوستان ما بود که قبول زحمت کرد و از کرمانشاه به الشتر آمد. او با برادرم به حاشیه رودخانه رفت. او براساس تجربه اش به ما گفت که برادرم باید در میان تخته سنگ ها گیر کرده باشد. برادر بزرگتر هم با راهنمایی او وارد رودخانه شد و پیکر ایمان را در همان نقطه پیدا کرد. بدن ایمان بین تخته سنگ و تنه چند درخت گیر کرده بود.

مراسم خاکسپاری انجام شد؟
بله؛ همان موقع ایمان را دفن کردیم. البته همه خانواده می دانستند که دیگر ایمان زنده نیست، با این همه باید پیکر او پیدا می شد. به خصوص مادر و پدرم در این مدت خیلی اذیت شدند. گریه های مادرم تمامی ندارد، فقط هنگامی که خواب است گریه نمی کند. همه خانواده ایمان را خیلی دوست داشتیم. غم از دست دادن ایمان خانواده ما را نابود کرده هست. دیگر هیچ کس مثل گذشته نیست و غم و غصه یک لحظه رهایمان نمی کند.
ایمان پسر چندم خانواده بود؟
ما سه برادر و یک خواهر بودیم. ایمان پسر وسطی هست. من از همه کوچکتر هستم. برادر بزرگم که فرزند بزرگ خانواده هم هست، ایمان را پیدا کرد.
سقوط کودک در ساعت ١٥
سقوط به رودخانه چالوس هم دومین اتفاق مشابه بود. در این اتفاق دلخراش امیرحسین ١٠ ساله که همراه خانواده به شمال رفته بود، از روی پل به داخل رودخانه سقوط کرد و پیکر بی جانش بعد از ٥ ساعت جست وجو از رودخانه بیرون کشیده شد. کردگار محمودی فر، مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان چالوس راجع به جزییات این اتفاق به «شهروند» گفت: «این پسربچه که به همراه خانواده خود از پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت تفریح به بزرگراه چالوس آمده بود، ساعت ١٥ بعدازظهر جمعه بر اثر بی احتیاطی و غفلت خانواده اش به درون رودخانه چالوس سقوط کرد. بعد از اطلاع، نیروهای امدادی تیم پایگاه لارک و دو تیم از شهرستان چالوس عازم منطقه شدند و بعد از پنج ساعت تلاش و جست وجو جسد پسر فرزند حدود دو کیلومتر در منطقه پایین دست محدوده مرزن آباد کشف و بعد از کارها اولیه تحویل نیروی انتظامی منطقه شد.»
شمال تلخ جهت خانواده شهریاری
پدر امیرحسین هرچند حال و روز خوشی نداشت ولی جهت دقایقی کوتاه درحالی که اشک می ریخت با ما همکلام شد و به سوالات «شهروند» پاسخ داد که در ادامه می خوانید:
امیرحسین چگونه به داخل رودخانه افتاد؟
نمی دانم. من حواسم به امیرحسین بود، کنار رودخانه بودیم. یک دفعه دیدم صدای امیرحسین بلند شد. تا نگاه کردم دیدم آب او را با خودش برده هست. من بلافاصله با اورژانس تماس گرفتم. نیروهای هلال احمر خیلی سریع به ما رسیدند و عملیات جست وجو را شروع کردند. ساعت ٣ بعداز ظهر این اتفاق افتاد ولی امیرحسین ساعت ٣٠: ٠٨ پیدا شد.

شما ساکن چالوس هستید؟
نه؛ ما جهت تفریح به شمال رفته بودیم. ما ساکن صالح آباد پایتخت کشور عزیزمان ایران هستیم. در مسیر برگشت به پایتخت کشور عزیزمان ایران بودیم. می خواستیم کمی استراحت کنیم که این اتفاق افتاد.
امیرحسین چند سال داشت؟
١٠ سال. امیرحسین کلاس چهارم دبستان بود.

همین یک فرزند را دارید؟
نه؛ یک دختر کوچکتر هم داریم. اسم او هستی هست. من و همسرم همراه فرزند ها جهت تفریح به شمال رفته بودیم که این اتفاق افتاد. کاش نرفته بودیم.
مرگ تلخ یوسف ٨ ساله
ساعت ٣٠: ١٥ روز دوشنبه، اول خردادماه هم «یوسف» ٨ ساله در محدوده «صباشهر» به داخل رودخانه « شادچای» سقوط کرد. او هم جهت تفریح به همراه خانواده اش به این محل رفته بود. تلاش نجاتگران هلال احمر شعب شهرستان های شهریار، اسلامشهر و رباط کریم در ۵ روز گذشته جهت یافتن «یوسف حسینی» با انواع تجهیزات و نیز استفاده از سگ های جست وجوگر ادامه داشت. در این عملیات جست وجو یک تیم ۵ نفره تصویر العمل سریع از امداد و نجات هلال احمر استان تهران، ۷ نفر نجاتگر کادر از شعبه رباط کریم به همراه یک دستگاه تویوتا کمک دار و یک قلاده سگ، ۳ تیم از شهریار به همراه ۲ قلاده سگ، یک تیم از اسلامشهر در قالب ۶ نفر نجاتگر عملیات جست وجو را از انتهای رودخانه «شادچای» در حوزه استان پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع کردند و به سمت اوج دست جست وجو را ادامه دادند تا این که نیروهای امداد و نجات پیکر این پسربچه را بامداد جمعه پیدا ردند. حالا این کودک هم جهت هر لحظه آرام گرفته هست.

منبع:روزنامه شهروند

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فرزند | همراه | خانواده | رودخانه | خانواده | رودخانه | کنار رودخانه | اخبار حوادث

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog